Zdjęcia na tym blogu są moją własnością.

rokowa
page counterfree counters
Kategorie: Wszystkie | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | kontakt
RSS
środa, 29 października 2008
niedziela, 26 października 2008
piątek, 24 października 2008

Zgodnie z tradycją żydowską Mesjasz ma wejść Złotą Bramą do Jerozolimy. Przed bramą czynny cmentarz muzułmański. Ma temu zapobiec.19:42, rokowa , 42
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 października 2008

Franciszkański kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej został wybudowany w roku 1881 obok Bazyliki Narodzenia, na ruinach dwunastowiecznego kościoła pochodzącego z czasów Krzyżowców. Został on odrestaurowany przez Antoniego Barluzzi w roku 1933. Wewnątrz kościoła znajduje się kaplica św. Józefa i kaplica Niewiniątek, przed kościołem natomiast znajduje się piękny krużganek pochodzący z epoki Krzyżowców. Patriarcha Łaciński celebruje tu Pasterkę wigilijną, na którą przybywają co roku rzesze pielgrzymów z całego świata.Podświetlony napis informuje w jakim języku przyjmowana jest spowiedź.


15:42, rokowa , 42
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 października 2008


Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Wybudowana została ponad grotą, uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. Pierwotny kościół, wzniesiony w IV w. przez cesarza Konstantyna, został znacznie przebudowany około 530 r. przez Justyniana. Poza wielokrotnie wymienianym dachem i posadzką, zasadnicza konstrukcja projektu Justyniana przetrwała do dziś. W czasie najazdu Persów w 614 r. Bazylika ocalała dzięki zdobiącemu wejście wizerunkowi Trzech Króli w tradycyjnych strojach perskich. W 1099 r. kościół przejęli krzyżowcy. W latach 1165-1169 odrestaurowali budowlę, odnawiając dekoracje wnętrz i wymieniając dach. Za czasów Saladyna Arabowie odnosili się do kościoła z należytym szacunkiem. Po pokonaniu egipskiego sułtana przez Mameluków w XIII w. rozpoczął się długi okres bezczeszczenia i zaniedbania świątyni. Okrutnie obeszli się z tym świętym dla chrześcijan miejscem - Turcy. Przetopili ołów z dachu Bazyliki na kule armatnie, wyrażając swoją pogardę dla miejsca kultu chrześcijan wjeżdżali konno do świątyni. Właśnie dlatego chrześcijanie zdecydowali się zamurować główne wejście do Bazyliki, pozostawiając jedynie mały, ok. 1,5 metrowy otwór. Wejście to nazywane jest "wrotami uniżenia" lub "drzwiami pokory". Wchodząc do środka, chcąc nie chcąc, trzeba się pochylić. Od 1852 r. miejsce to jest pod opieką trzech Kościołów - rzymskokatolickiego, ormiańskiego i Greckiego Kościoła Prawosławnego. Zwiedzając Bazylikę (ja akurat lipiec 2008) trzeba przygotować się na tłumy pielgrzymów i turystów. Nie ma więc wyjścia - trzeba odstać swoje w kolejce szczególnie do Groty Narodzenia. Ale można też trafić na nabożeństwa któregoś z kościołów i zapomnieć wtedy wogóle o zwiedzaniu. Wewnątrz i na zewnątrz czuwają policjanci palestyńscy, ale bardzo mili i pomocni. Bazylika Narodzenia Pańskiego otoczona jest od północy przylegającym do niej katolickim kościołem św. Katarzyny, od południowego - wschodu - klasztorem grekoprawosławnym, a od południa - budynkiem klasztornym Ormian. Główną częścią Bazyliki opiekują się grekoprawosławni, a lewe jej skrzydło zajmują Ormianie. Franciszkanie opiekują się Kaplicą Żłóbka. Na kolumnach wykonanych z czerwonych skał wapiennych umieszczone są obrazy przedstawiające apostołów. Na ścianach można oglądać pozostałości starych fresków, przez klapy w podłodze można zobaczyć pozostałości mozaikowej podłogi ufundowanej przez matkę cesarza bizantyjskiego Konstantyna, cesarzową Helenę. Sufit wykonany z dębu ofiarowany był w 1482 r. przez króla Edwarda IV. Z Bazyliki Narodzenia schodzi się do Groty Narodzenia. W niszy Groty miejsce narodzin Jezusa wyznacza srebrna gwiazda z łacińskim napisem "Hic de virgine Maria Jesus Christus natus est" - "Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus". Nisza narodzin Jezusa znajduje się pod opieką Greków i Ormian. Z sąsiadującą z Bazyliką Narodzenia Pańskiego kościoła św. Katarzyny co roku transmitowana jest na cały świat uroczysta Pasterka.

16:54, rokowa , 42
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 października 2008
poniedziałek, 13 października 2008


Wzgórze Świątynne, Kopuła na Skale, Meczet Al-Aksa


Przed wejściem do meczetu Al-Aksa.
21:42, rokowa , 42
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 października 2008„Pierwsze spotkanie, na przykład z Jerozolimą, może okazać się nie lada wstrząsem, i nie idzie tu wyłącznie o spektakularne nawrócenia czy uzdrowienia. Psychiatrzy dysponują opasłą dokumentacją przypadków tzw. syndromu jerozolimskiego. Pielgrzym, Żyd albo chrześcijanin, przybywa do Jerozolimy i pod wpływem psychicznego szoku utożsamia się z biblijnymi postaciami. W latach 30. pewna Angielka wychodziła regularnie na górę Skopus, by podczas powtórnego przyjścia Chrystusa poczęstować Go filiżanką herbaty. Kanadyjski Żyd, uważając się za Samsona, usiłował gołymi rękami zburzyć ścianę hotelowego pokoju. Chrześcijanka z Ameryki uznała, że jest Matką Jezusa i wyruszyła do Betlejem, by odnaleźć syna, zapraszając spotkanych po drodze na przyjęcie urodzinowe. Chrześcijanie zapadają na syndrom najczęściej na Górze Oliwnej, Via Dolorosa czy też przy Grobie Jezusa, a utożsamiają się najczęściej z Janem Chrzcicielem; Żydzi z kolei - z Samsonem, Mojżeszem albo królem Dawidem. Kiedyś lekarze skonfrontowali dwóch pacjentów, podających się za Mesjasza - chorzy zarzucili sobie nawzajem oszustwo.
Gdzie tkwi przyczyna "syndromu jerozolimskiego"? Psychiatrzy twierdzą, że wstrząs psychiczny wynika ze zderzenia własnych wyobrażeń o wydarzeniach biblijnych, składających się na całokształt wiary, z konkretnym miejscem. Co więcej, pielgrzym szuka w Jerozolimie atmosfery kontemplacji i spokoju, tymczasem trafia w oko cyklonu: w mieście dominuje zieleń mundurów, na każdym kroku drobiazgowe kontrole, sporadyczne zamieszki i pogłoski o zamachach.

http://www2.tygodnik.com.pl/tp/2820/wiara02.phpJerozolima z Góry Oliwnej.


20:52, rokowa , 42
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 października 2008
sobota, 04 października 2008